ĢEODINAMIKA UN ĢEOKOSMISKIE PĒTĪJUMI 2023

Starptautiskā zinātniski praktiskā konference

 

Ar prieku paziņojam un pēc trīs gadu pārtraukuma uzaicinām Jūs uz LU GGI organizētu starptautisku zinātniski tehnisko konferenci "Ģeodinamika un ģeokosmiskie pētījumi 2023".

Konference tiek organizēta LU 81. starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros un notiks 31.05. - 01.06.2023. Latvijas Universitātes Zinātņu mājā Jelgavas ielā 3, konferenču zālā "Alfa". KARTE

Šobrīd notiek aktīvs darbs pie konferences programmas veidošanas, bet jau tagad zināms, ka piedalīsies ziņotāji gan no Valsts Zemes Dienesta, gan Civilās Aviācijas Aģentūras, Latvijas Valsts Mežiem un citām iestādēm.

Konferences programmā tiks iekļautas tādas tēmas kā:

  • Ģeodinamika un ģeokosmiskie pētījumi;

  • Gravitācijas lauks, ģeoīda modeļi un augstuma sistēmas;

  • Astroģeodēziskie mērījumi;

  • GNSS un satelīt-ģeodēzija;

  • Nivelēšanas tīkli;

  • Mērniecības risinājumi;

  • Fotogrammetrija, attālā izpēte;

  • Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas;

  • Bezpilota lidaparāti;

 

Konference sastāvēs no sekojošām sekcijām:

 

31.05.2023. REĢISTRĀCIJA

Profesionāli tehniskā konference. Ziņojumus šajā konferences daļā sniegs valsts politkas veidotāji ģeodēzijas un ar to saistītajām nozarēm un šīs jomas pārstāvji no profesionālajām aprindām. Konference notiks Rīgā Jelgavas ielā 3, Latvijas universitātes Zinātņu mājā, Konferenču zālē Alfa. Darba valoda - Latviešu

Šogad, profesionāli tehniskajā konferences daļā uzsvars tiks likts uz bezpilota gaisa kuģu izmantošanu dažādu uzdevumu risināšanā.

 

01.06.2023. REĢISTRĀCIJA

Starptautiska zinātniskā konference. Konferencē sniegto ziņojumu tēzes tiks publicētas tēžu krājumā. Konference notiks Rīgā Jelgavas ielā 3, Latvijas universitātes Zinātņu mājā, Konferenču zālē Alfa. Darba valoda - Angļu.

 

 

Lai iegūtu sīkāku informāciju un reģistrētos konferencei, lūdzam apmeklēt konferences mājas lapu: GGP2023

 

 

 

 

LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūtā janvārī tika uzsākti divi jauni pēcdoktorantūras projekti:

"ĢĢI rekonfigurējama kosmisko objektu optiskas novērošanas sistēma – ieviešanas etaps", projekta vadītāja vadošā pētniece, Dr.sc.ing. Diāna Haritonova. Projekta mērķis ir uzstādīt un konfigurēt Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta (ĢĢI) kosmisko objektu optiskas novērošanas sistēmu un uzsākt tās ekspluatāciju, izmantojot to pozicionāliem astrometriskiem novērojumiem. Projekts dos iespēju panākt radikālas izmaiņas ĢĢI optiskas sistēmas attīstībā, kā arī nodrošinās pēcdoktoranta jaunu zināšanu un pieredzes apgūšanu.

ĢĢI rekonfigurējama kosmisko objektu optiskas novērošanas sistēma – ieviešanas etaps (lu.lv)

"Automatizētas zenītkameras VESTA vertikāles nolieču mērījumu precizitātes paaugstināšanas izpēte", projekta vadītāja vadošā pētniece, Dr.sc.ing. Inese Vārna. Projekta mērķi ir izpētīt jaunās automatizētās digitālās zenītkameras VESTA potenciālu:

1) testējot to dažādos vides apstākļos, lai izpētītu anomālās refrakcijas ietekmi, jo anomālā refrakcija ir galvenais uz Zemes veikto astrometrisko mērījumu precizitāti ierobežojošais faktors, kas izraisa novēroto zvaigžņu leņķiskos pārvietojumus;

2) veicot precizitātes analīzi vienā testa mērījumu vietā 2 gadu garumā, lai noteiktu izmērīto vertikāles nolieču vērtību raksturlielumus telpā un laikā.

Automatizētas zenītkameras VESTA vertikāles nolieču mērījumu precizitātes paaugstināšanas izpēte (lu.lv)

AGU FALL MEETING 2019

Laikā posmā no 9. -13. decembrim Amerikas Savienotajās Valstīs, Sanfrancisko ir norisinājies pasaulē lielākais starptautiskais Zemes zinātņu un kosmisko zinātņu forums - AGU Fall Meeting 2019, kurā piedalījušies dalībnieki no 106 valstīm ar ~26000 referātiem. Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta pētniece Katerīna Morozova ir piedalījusies ar tēmu "Digital Zenith Camera for Vertical Deflection Determination: on the Way to 1 cm Precise Quasi-Geoid Model for Latvia", kas izraisa milzīgo interesi no amerikāņu kolēģiem no Teksasas universitātes, NGS, NGA organizācijām, kā arī citām valstīm (Somija, Dānija, Mongolija utt.). Digitālā zenītkamera ir unikāls instruments, kas izraisa arvien lielāko interesi starptautiskajā līmenī.

Starptautiskais lietišķās ģeoinformātikas simpozijs ISAG2019

Latvijas delegācija piedalās Yildiz Tehniskās Universitātes un Latvijas Universitātes kopīgi rīkotā starptautiskajā lietišķās ģeoinformātikas simpozijā, kas norisinājās Stambulā. Ģeodēzijas un Ģeoinformātikas institūts prezentēja izstrādāto digitālo zenītkameru, SLR ierīci, kā arī pārējas aktivitātes, kas notiek institūtā. 2021. gadā šis simpozijs norisināsies Rīgā, Latvijas Universitātes sienās. 

GGI vadošie pētnieki atgriežas no LSU, ASV

GGI institūta direktors Gunārs Silabriedis un vadošais pētnieks Ansis Zariņš ir atgriezušies no Luiziānas Valsts Universitātes, ASV, kur sniedza kolēģiem apmācības kursu astro-ģeodēzijas jomā: vertikāles nolieces noteikšana izmantojot Digitālo Zenītkameru. Digitālās Zenītkameras un programmatūras izstrāde tika pabeigta 2016. gadā un kopš tiem laikiem izraisa lielu interesi starptautiskā ģeodēziskā sabiedrībā. Vairāk bilžu var atrast galerijā. 

  

  

 

1. Starptautiskais lietišķās ģeoinformātikas simpozijs

Latvijas Universitātes Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts sadarbībā ar Yildiz Tehniskās Universitātes Ģeomātikas Departamentu (Stambula, Turcija) rīko 1. Starptautisko lietišķās ģeoinformātikas simpoziju - International Symposium on Applied Geoinformatics (ISAG2019). Simpozijs norisināsies 2019.gada 7.-9. novembrī Stambulā, Turcijā.
Simpozija mērķis ir pievērst uzmanību jaunākajiem ģeoinformātikas nozares sasniegumiem.
Vairāk informācijas par simpoziju, reģistrāciju u.c. jautājumiem, simpozija mājas lapā: www.isag-2019.yildiz.edu.tr
Aicinam piedalīties visus interesentus!


Jaunās zenītkameras izgatavošana

Latvijas Universitātes (LU) Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta (ĢĢI) zinātnieki pabeiguši darbu pie digitālās zenītkameras, kas spēj veikt tiešus gravitācijas lauka virziena mērījumus. Zenītkamera pašlaik atrodas ceļā uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur to iegādājusies Luiziānas Valsts universitāte saviem pētījumiem. Plašāka informācija atrodama šeit.

        

EUREF 2019 simpozijs

The EUREF 2019 Symposium took place on  May 22-24, 2019  in Tallinn, Estonia. Leading researcher dr. sc. ing. Inese Varna presented her research on topic "Latvian CORS Time Series Analysis for 2011 - 2018". The poster can be found here.

Eiropas Kosmosa Aģentūras simpozijs ESA Living Planet

13. - 17. maijā Milānā, norisinājās Eiropas Kosmosa Aģentūras simpozijs. Tās ietvaros GGI vadošā pētniece Diāna Haritonova sniedza ziņojumu par GNSS staciju laika sērijām. Iepazīties ar stenda referātu ir iespējams šeit.

77. starptautiskā zinātniskā konference  "Ģeodinamika un Ģeokosmiskie pētījumi 2019"

Rūpējoties par projekta rezultātu publicitāti nacionālā un starptautiskā līmenī, 77. starptautiskās zinātniskās konferences ietvaros LU GGI 2019. gada 20. - 22. martā organizēja starptautisku zinātnisku konferenci "Ģeodinamika un Ģeokosmiskie pētījumi 2019".

NKG darba grupa: Ģeodinamika un Zemes novērojumi

12.-13. martā Kopenhāgenā ir noticis Ziemeļvalstu ģeodēziskās komitejas darba grupas seminārs: Ģeodinamika un Zemes novērojumi, kurā ir piedalījusies GGI vadošā pētniece Diāna Haritonova. Iepazīties ar prezentāciju ir iespējams šeit.

5ā EUPOS padomes tehniskā sanāksme

Šī gada 14. un 15. novembrī Tallinā, norisinājās 5ā EUPOS padomes un tehniskā sanāksme. Tās ietvaros GGI vadošais pētnieks Ingus Mitrofanovs sniedza ziņojumu par projekta norises gaitu un jaunākajiem rezultātiem.

INTERGEO 2018

Veicot projekta publicitātes pasākumus LU GGI prezentēja stenda referātu starptautiskajā izstādē "INTERGEO 2018". Izstāde no 2018. gada 16. - 18. oktobrim norisinājās Frankfurtē, Vācijā. Iepazīties ar prezentēto stenda referātu iespējams šeit.

Gravitācijas lauka, Ģeoīdu un Augstumu sistēmu 2 simpozijs "Zemes gravitācijas lauks"

LU GGI sniedza ziņojumu par projekta norises rezultātiem Kopenhāgenā, Dānijā notiekušajā simpozijā Gravity, Geoid and Height Systems 2 "Gravity Field of the Earth", kas notika no 2018. gada 17. - 21. septembrim. Pasākumā tika prezentēts arī stenda referāts, ar to var iepazīties šeit.

Ziemeļvalstu ģeodēziskās komitejas ģenerālā asambleja

Projekta ietvaros LU GGI pētnieces piedalās Ziemeļvalstu ģeodēziskās komitejas asamblejā

Projekta ietvaros LU GGI vadošā pētniece Inese Vārna un pētniece Katerīna Morozova, NKG (Ziemeļvalstu Ģeodēziskā Komiteja) sanāksmē piedalās ar diviem stenda referātiem, ziņojot par sasniegtajiem rezultātiem projektā.

I. Vārnas stenda referāts apskatāms šeit

K. Morozovas stenda referāts apskatāms šeit